Jdi na obsah Jdi na menu
 


Keira Knightley: Mám ráda ostřejší ženy!

Při pohledu na obrovské kulisy se neubránila nervóznímu hihňání a při první scéně s Johnnym Deppem měla problém vydat ze sebe jedinou hlásku. Od té doby však uplynulo pět let a nyní je na spadnutí třetí díl této velkolepé série s podtitulem Na konci světa. Z náctileté naivní holky, která při natáčení prvních Pirátů trávila volný čas v Disneylandu, se stala sebejistá a čarokrásná mladá žena a dost možná nejoslnivější mladá herečka své generace.

Jak se po dokončení práce na třetím dílu Pirátů z Karibiku cítíte?

"Po tom dlouhém pirátění je to docela úleva. Ale je to i smutné, to víte, je to konec jedné velké kapitoly."

Bude nějaké další pokračování?

"Nikdo se mnou o ničem podobném nemluvil, ale kdo ví? Nikdy neříkej nikdy. Nicméně být součástí něčeho tak úspěšného a zbožňovaného bylo moc fajn. Slyšela jsem, že někteří lidé stáli frontu, aby mohli vidět nový trailer, což je opravdu pozoruhodné."

Když jste tu roli brala, asi jste s tak masivním úspěchem nepočítala...

"Byla jsem připravená na cokoliv, jenom ne na tohle (směje se). Atmosféra při natáčení prvního dílu byla... no, žádný film o pirátech v posledních 50 letech nefungoval, Johnny Depp nebyl nijak zvlášť komerčně úspěšný a Gore Verbinski byl sice hodně nadějný, ale moc filmů do té doby nenatočil. Když pak, po několika týdnech natáčení Pirátů, jeho film Kruh vyletěl na první místo v návštěvnosti, všichni si trochu oddechli."

A co Johnny Depp a jeho Jack Sparrow? Lidé si při pohledu na ty jeho kreace nebyli moc jistí, že?

"Nikdo nevěděl, jestli to bude fungovat - snad jen sám Johnny. Pamatuju si na jeho úplně první záběr, jak na něj všichni zírali a přemýšleli, co to proboha dělá. To je jedna z jeho úžasných vlastností - riskuje, snaží se posunout hranice a dělá věci tak, jak uzná za vhodné, přestože mohou ostatním připadat úplně mimo. Což pro mě bylo dost inspirující."

Truhla mrtvého muže byla opravdu velkolepá, už jen s přihlédnutím ke scénám s Krakenem, Davym Jonesem a útěkem z vesnice kanibalů. Vyrovná se jí třetí díl?

"Je ještě větší a ještě lepší! (směje se) A ten konec je opravdu úžasný. Je tam velkolepá námořní bitva, v jejímž víru Will Turner požádá Elizabeth Swann o ruku."

Byly akční scény tím, co vás při natáčení bavilo nejvíc?

"No, tuhle jsem naprosto zbožňovala. Celé její prostředí postavili na místě zvaném Palmdale, ležícím asi hodinu a půl od Los Angeles. Byly tam na vzpěrách dvě docela prudce nakloněné lodě a celou tu scénu bičoval ledově studený umělý déšť - nesměli ho ohřát, protože kdyby to udělali, rozšířily by se tam bakterie a všem by se udělalo špatně. Každý měl pod kostýmem pláštěnku, ale i tak to hrozně chladilo a člověk se skoro nemohl hýbat. Musela jsem utíkat v ledovém lijáku do kopce v bojové scéně a najednou plynule přejít do milostné. Byla to jedna z nejnáročnějších věcí, jaké jsem kdy u filmu zažila."

Ve třetím dílu se objevuje několik nových herců včetně Keitha Richardse z Rolling Stones v roli otce Jacka Sparrowa. Jak na vás působil?

"Keith s námi strávil jen tři dny, ale byl skvělý. Měl na sobě klobouk, třásně a dredy, takže mu ta role seděla opravdu perfektně. Navíc umí skvěle to pirátské 'aaarrrgh!' Na moje Ahoj, já jsem Keira odpověděl Aaarrgh! Aaarrrgh!"

A Chow Yun-Fat?

"Chow Yun-Fat hrál kapitána pirátské lodi Sao Feng, na kterého narazíme v Singapuru. Hrozně se mi líbil v Tygru a drakovi a bylo moc zajímavé sledovat ho při práci, protože je během natáčení zvyklý na absolutní ticho. U amerických filmů hraje mnohem větší roli technika a ten prostor mají spíše lidé za kamerou, takže se musíte naučit nevnímat ten hluk a hektický pohyb. Když ale přišel na scénu Chow Yun-Fat, zavelel ticho a najednou, poprvé během natáčení celé trilogie, poprvé za celých pět let, byl na place opravdu klid."

Úspěch s sebou musí přinášet spoustu příjemných výhod. Jaké má nevýhody?

"To, že nemůžete přejít po ulici, aniž by se na vás pověsil fotograf. Anonymita je nádherná věc!" (směje se)

Existuje na světě nějaké místo, kde by vás lidé nepoznávali?

"Byla jsem v Bhútánu a tam mě nepoznávali. V Thajsku jo. A v Africe z pochopitelných důvodů taky moc ne, i když v Etiopii se nedávno jeden takový našel. Byli jsme na nějakém opravdu hodně odlehlém místě, tančili jsme okolo ohně a najednou mi někdo říká: Nejste vy ta holka z Pirátů z Karibiku?"

Možná byste se měla vyhýbat velkým filmovým hitům.

(směje se) "No, už za sebou mám pár filmů, které moc nefungovaly. Každopádně si myslím, že v téhle profesi je nějaký výrazný úspěch opravdu velmi vzácný, takže jsem zjevně měla velké, hodně velké štěstí. Někdy přemýšlím, jestli už nemám všechny hity za sebou a jestli teď nebudou následovat už jen samé propadáky."

Máte nějaké tajemství, jak si vybírat jen dobré filmy?

"Je to hodně o štěstí. Kromě Pirátů z Karibiku jsem hrála v několika dalších filmech, kterým nikdo nevěštil úspěch - nejdřív ve Blafuj jako Beckham a pak v remaku Pýchy a předsudku, který hned od začátku všichni odepsali a ještě se divili, jak si vůbec dovolujeme něco takového točit, navíc s tou Keirou Knightley, co ani neumí hrát."

Vybíráte si nějaký specifický druh postav?

"Zajímají mě silné ženy. Víte, dnes se mne několik novinářů ptalo, jestli je mým životním snem vdát se a mít děti. To mě uráží! Přijde mi zvláštní, že se mě i v roce 2007 můžou lidi ptát na něco podobného. Nemyslím, že by se na totéž ptali mužů. Nicméně, abych odpověděla na vaši otázku: Mám ráda ženy, které jsou trochu ostřejší. Všechny ty moderní i historické Johanky z Arku."

Velký úspěch jste oslavila i s rolemi v historických filmech. Je to pouze náhoda nebo vám ty filmy zkrátka sedí?

"Vidíte, všechny tři filmy, na které se teď chystám, jsou historické. Je na nich fajn, že tak rychle nestárnou. Když natočíte film ze současnosti, je na něm už za rok poznat, že není úplně nový. Zato u filmu, který se odehrává v roce 1846, to lidé neodhadnou. Kromě toho cítím při natáčení historických věcí větší volnost. Současný svět, módu a společnost každý dobře zná, ale když natáčíte něco, co se odehrává před 50 nebo 100 lety, můžete si s tím pohrát. Jsem ráda, když můžu pustit fantazii na špacír."

Jste velká hollywoodská hvězda, ale bydlíte v Británii. Už jste přemýšlela o tom, že byste se přestěhovala do Ameriky?

"Los Angeles mi připadá moc náročné. Ale když tam zrovna jsem, ráda si zajdu do nějakého z těch "cool" podniků a koukám tam na slavné lidi. Je to úplně jiný svět. Když jsem byla naposledy v Los Angeles, stavil se za mnou bratr a vzal mě spolu se svou přítelkyní do nějakého klubu. Užili jsme si skvělý večer, ale já jsem pořád musela koukat do toho davu. Připadalo mi, že si všechny ty slečny koupily nohy ve stejném obchodě - měla jsem pocit, že jim končí přibližně ve výšce, kde mám já hlavu. Všichni tam vypadali úplně perfektně a je mi jasné, že tomu asi předcházely dlouhé hodiny před zrcadlem. Zatímco já jsem se nedávno doslechla, že jsem dostala cenu za to, že patřím k největším hastrošům na světě. A na to jsem, upřímně řečeno, i docela pyšná."


Piráti z Karibiku: Vyplouvají na konec světa!

Má to být celosvětově největší filmový trhák letošního roku. Do kin míří v pořadí třetí film Piráti z Karibiku - Na konci světa s hollywoodskými hvězdami Johnnym Deppem, Orlandem Bloomem a Keirou Knightley. A mnozí spekulují: Vydělá alespoň jednu miliardu dolarů jako loňská Truhla mrtvého muže?

Na nedostatečný zájem si tvůrci skutečně stěžovat nemůžou. Loňští Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže vydělali jen za první víkend 132 milionů dolarů (v přepočtu více než 2,5 miliardy korun). Tím překonali čtyři roky starý rekord Spider-Mana! Celosvětově se pak 'Truhle' podařilo překonat astronomickou částku jedné miliardy dolarů, čímž se dostala do vybrané společnosti prozatím jen dvou filmů: nepřekonatelně prvního Titanicu a posledního dílu z Jacksonovy trilogie Pána prstenů s podtitulem Návrat krále. Není se proto co divit, že od třetího dílu filmaři očekávají minimálně stejný úspěch.

Vrásky filmařů

Natáčení filmaři nastartovali, aniž by věděli, jak celý příběh dopadne. Scénář dokončili až v průběhu natáčení. Vymýšlení děje měli o to komplikovanější, že se třetí film částečně vyráběl společně s 'dvojkou' a některé záběry tak vznikaly souběžně. Točilo se hned na několika destinacích v Karibiku - na ostrovech St. Vincent, Dominica, Isla Cruces či Exumas. Na každý musela produkce přesunout tuny materiálu a více než 300 lidí ze štábu. Ti pak bydleli ve 45 různých hotelech a apartmánech! Problém nastal i při převozu kamerové techniky a dalšího materiálu: Místní letiště totiž nemohlo přijímat větší letadla než dvoumotorová a pouze vnitrostátní linky. Letadlo s rekvizitami a technikou tak muselo přistát na nedalekém ostrově Santa Lucia. Odtamtud se pak dvě hodiny přepravovali po vodě k cílenému ostrovu!

Další vrásku připravil štábu před časem kdosi z jejich středu. Na veřejnosti se objevily přísně střežené skici! Naznačovaly, jak by měl vypadat závěr filmu. Šest nákresů se po světě šířilo rychlostí světla. Jak se náčrty dostaly na veřejnost není známo. Prostřednictvím svých zaměstnanců ovšem studio Walta požádalo renomovaný server Ain't It Cool, aby obrázky ze svých internetových stránek odstranil. Učinili tak, byť o hodinu později byly vystavené na dalších třech fanouškovských webech...

Přišla i radost

Štáb ale během natáčení čekalo i několik radostných chvil. Při realizaci 'Truhly' se například dozvěděli, že na roli otce Jacka Sparrowa, kapitána Granta Sparrowa, konečně kývnul kytarista rockové skupiny Rolling Stones Keith Richards (63)! Johnny Depp (43) se jím dokonce nechal inspirovat při ztvárnění své vlastní postavy výstředního kapitána Jacka. Richardse se producenti snažili angažovat už do prvního dílu v roce 2003. Dokonce sám Depp chtěl obětovat kus svého honoráře, jen aby si ve filmu mohl zahrát právě s ním! Neobešlo se to však bez problémů. Minulý rok spadl Keith z kokosové palmy a zranil si hlavu. Lékaři mu pak z mozku odoperovali krevní sraženinu a poležel si pár týdnů v nemocnici. Štáb kvůli němu musel dokonce posunout natáčecí plán.

Na nabídku štábu kývnul i známý akční herec asijského původu a hvězda filmů Tygr a drak či Neprůstřelný mnich Yun-Fat Chow (52).

Piráti z Karibiku 4?

Producenti už od počátku hlásili, že ze ságy o Pirátech se stane trilogie. S tím počítali nejen filmaři a režisér Gore Verbinski (41), ale i samotní herci. Kovář Will Turner v podání Orlanda Blooma (30) by tak podle některých zámořských deníků a zákulisních informací neměl mít na konci trilogie zrovna šťastný konec... Dámy nechť si proto raději s sebou do kina vezmou pár balíčků kapesníčků... Byť se filmaři tváří vážně a razí heslo třikrát a dost, proslýchá se, že o dalším díle přinejmenším opravdu uvažují! Bodejť také ne, když scénář ke čtvrtému dílu je už rozpracován. Prozradil to před časem v rozhovoru jeden ze scénáristů trilogie Piráti z Karibiku Terry Rossio. Společně s kolegou Tedem Elliottem údajně už na scénáři ke 'čtyřce' od března makají...


Rozhodne velká bitva...

Willa Turnera a Elizabeth Swannovou najdeme v okamžiku, kdy se přidali ke kapitánu Barbossovi a pátrají po kapitánu Jacku Sparrowovi, aby ho osvobodili. Mezitím strašidelná loď duchů rozsévá zkázu všude po Sedmi mořích. Musí se také dostat až do Singapuru a postavit se čínskému pirátu Sao Fengovi. Směřuje na samý konec země, kde si každý musí nakonec vybrat stranu, na kterou se postaví v závěrečné bitvě.